2018 Dünya Kupası kitleri Formaları

Rusya’da düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası heyecanı her geçen gün daha da yaklaşırken, hemen her gün kupayla ilgili yeni bir detay daha ortaya çıkıyor. Çoğu doğrudan oyuncularla ilgili olmasa da Dünya Kupası’nı iple çeken tüm sporseverlerin kupa heyecanını daha yoğun bir şekilde yaşamasını sağlayan bu detaylar futbol kültürünün önemli birer parçası.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan takımların formaları ile ilgili haberler gündeme geldi. Birçok spor severin dikkatini çeken bu konunun gündeme gelmesinin en büyük sebebi, normalde önümüzdeki ilkbahar aylarında satışa çıkması beklenen formaların bir kısmının tasarımının sızmasıydı. Şimdi gelecek sene Rusya’da göreceğimiz formalarla ilgili en son gelişmelere bakalım.

2018 Dünya Kupası’nda boy gösterecek markalar

Tabii ki forma dendiğinde akla ilk gelen şey formaların markaları. 2018 Dünya Kupası’nda mücadele edecek takımlar belli olduğundan, artık Dünya Kupası formaları ile ilgili daha çok şey bildiğimizi söyleyebiliriz.

Formalarla ilgili en önemli bilgilerin başında, 32 takımın toplamda 9 farklı marka tarafından üretilmiş formaları kullanacak olması geliyor. Bu markalar arasında dünyanın en tanınmış ve en çok satan markalar bulunduğu gibi, pazarda çok popüler olmayan veya yerel markalar da bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, 2018 Dünya Kupası’nda mücadele edecek takımların formalarının çoğunluğunu iki dev marka Adidas ve Nike üretiyor. Adidas 12 takımla liderliği ele geçirirken, Nike 10 takım için forma üretiyor. Rusya’da boy gösterecek olan diğer markalar arasında ise New Balance, Puma, Umbro, Errea, Hummel, Romai ve Uhlsport bulunuyor.

Hangi takımın hangi marka forma kullandığını aşağıdaki tablodan ayrıntılı olarak görebilirsiniz:

Adidas üniformaları 

  1. Nike üniformaları 

New Balance üniformaları

Puma üniformaları

Umbro üniformaları

Errea üniformaları

Hummel üniformaları

Uhlsport üniformaları

Dikkat çeken bazı forma tasarımları

Belçika: Şu ana kadar sızan bilgilere göre, Rusya’da mücadele edecek olan takımlar arasında formasıyla en çok dikkat çeken takımların başında Belçika geliyor. Aynı zamanda Dünya Kupası’nın favorilerinden birisi olarak gösterilen Belçika, formasıyla daha şimdiden en çok bahsedilen takımlardan birisi olmayı başardı.

Belçika’nın 2018 Dünya Kupası forması yaşı 40’ın üzerinde olan birçok futbol severin hatırlayacağı 1984 Dünya Kupası formasından ilham alınarak tasarlanmış. Adidas tarafından tasarlanan forma, markanın Retro modasına uyularak modern ve nostaljik çizgileri bir araya getiriyor. Belçika’nın iç saha forması bekleyeceğimiz gibi kırmızı ağırlıklı. Ancak en dikkat çekici detay, formada göğüs bandının bulunmaması ve bunun yerine sarı ve kırmızı baklava dilimlerinin ve tam ortasında da federasyon armasının bulunması. Formayla birlikte kullanılan şort ve çoraplar da kırmızı ağırlıklı. Deplasman formasında ise kırmızı ile sarının yer değiştirdiğiniz görüyoruz. Böylece Belçika milli takımı formasında belki de ilk defa daha önce üçüncü renk olarak görmeye alıştığımız sarıyı ana renk olarak göreceğimizi söyleyebiliriz.

Rusya: En dikkat çekici forma tasarımlarından birisi de ev sahibi Rusya’nın kullanacağı formalar. Geçtiğimiz günlerde efsane Rus kaleci Lev Yashin’in yer aldığı oldukça nostaljik bir havaya sahip olan 2018 Dünya Kupası afişini görücüye çıkartan ve büyük dikkat çeken Rusya, aynı nostaljik havayı formasında da taşıyacak gibi görünüyor.

Adidas tarafından tasarlanan sade ve şık forma, markanın Climachill şablonunu kullanıyor. Düz kırmızı renkte olan formanın kollarında birer beyaz şerit bulunuyor ve forma beyaz şort ile tamamlanıyor. Omuz kısmında Adidas’ın alıştığımız üç çizgisi bulunan formanın beyaz V yakaya sahip olması da formaya ayrı bir güzellik katmış. Net bir şekilde nostaljik bir havaya sahip olan forma 1988 Sovyetler Birliği formasından ilham alınarak tasarlanmış. Deplasman forması ise beyaz ağırlıklı ve kırmızı detaylara sahip.

Almanya: Adidas tarafından üretilen beyaz ağırlıklı görmeye alıştığımız şablondaki formayla mücadele edecek olan Almanya’nın forma tasarımı ile kimseyi şaşırtmadığını söyleyebiliriz. Modern tasarımı ile dikkat çeken formaların göğüs kısmında özgün bir tasarım bulunuyor. Beyaz forma siyah veya beyaz şortla tamamlanıyor.

Deplasman formasında ise yeşil ağırlıklı ve yine nostaljik bir tasarım görüyoruz.

Meksika: 2018 Dünya Kupası’nda özgün tasarımı ile en çok dikkat çeken formalardan birisi de Meksika. Geleneksel olarak yeşil renge sahip olan Meksika formaları 1994 Dünya Kupası formalarını andırıyor.

Formanın omuz kısmında Adidas çizgileri yer alırken, düz yeşil formanın iki tarafında açık yeşil özgün bir desen bulunuyor ve bu ayrıntı formaya aynı zamanda modern bir görünüm kazandırıyor. Deplasman formasında ise kırmızı ve beyaz renkler ağırlıkta.

İspanya: 2018 Dünya Kupası formasında nostaljik izler taşıyacak olan bir takım da İspanya. Daha önce çıkan söylentilerde Adidas’ın forma tasarımında eski İspanya formalarından ilham alacağı belirtilmişti. Gerçekten de 2018 Dünya Kupası formasının İspanya’nın 1994 formasını tıpatıp andırdığını söyleyebiliriz.

Düz kırmızı renkteki formanın sağ tarafında zikzak şeklinde İspanya’nın geleneksel renklerinden mor ve sarı işlenmiş. Adidas logosu, milli takım amblemi ve omuzdaki klasik Adidas çizgileri altın renkte. Forma mavi şort ve siyah çorapla tamamlanacak. Gelen bilgilere göre deplasman formaları ise beyaz ağırlıklı olacak ve detaylarda kırmızı renk kullanılacak.

Kesinlik kazanmayan formalar

Şu ana kadar bahsettiğimiz formaların tamamının Adidas üretimi formalar olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bunun nedeni, Adidas’tan forma tasarımları ile ilgili bilgilerin net bir şekilde sızmasına rağmen, Nike’tan birkaç detay haricinde daha ayrıntılı bilgi alınamaması. Bununla birlikte, futbol severlerin merak ettiği formalardan bazıları ile ilgili tasarımlar internette dolaşıyor.

İnternette dolaşan ve oldukça beğeni toplayan tasarımların başında Portekiz forması geliyor. Klasik olarak kırmızı ağırlıklı olan ve formanın tüm cephesini kaplayan bir haç bulunan Portekiz formasının Nike tarafından satışa sunulduğunda gerçekten bu tasarıma sahip olup olmayacağını bilmesek de, bu tasarımın futbol severler tarafından oldukça beğenildiğini belirtmeliyiz.

İngiltere Milli Takımı forması da 2018 Dünya Kupası’nın en merak edilen formalarından birisi. 2016 Avrupa Şampiyonası forması hiçbir özellik taşımamasından dolayı eleştirilmişti. 2018 Dünya Kupası için tasarlanan formada ise üç aslandan oluşan İngiliz Futbol Federasyonu ambleminin Euro 2016’da pek de sevilmeyen görünümünden yeniden geleneksel görünümüne çevrilmesi bekleniyor. Nike Vapor şablonunu kullanacak olan formada daha önce var olan buz mavisi kol tasarımı kullanılmayacak.

2018 Dünya Kupası formaları önümüzdeki ilkbahar aylarında satışa çıkınca formalarla ilgili tüm ayrıntılar açıklığa kavuşmuş olacak.

500TL 'ye kadar %100 bonus
ŞİMDİ OYNA