Sürprizlerle Dolu Dünya Kupası

Dünyanın En Büyüğü Fransa

Pek çok futbolseveri şaşırtan sonuçların ardından FIFA 2018 Dünya Kupası’nın şampiyonu Fransa oldu.

Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası daha eleme turlarından itibaren ilginç sonuçlara sahne oldu. Latin Amerika’dan Arjantin turnuva vizesini son maçta alırken Hollanda elemeleri geçemedi. İtalya ise playoff maçında İsveç’e elenerek yıllar sonra bir Dünya Kupası’nı kaçırdı.

Çoğu futbolsever Rusya’da düzenlenecek olan dev organizasyonda kupayı Almanya, Brezilya veya İspanya’dan birinin alacağını düşünüyor, kimileri ise Messi ile Arjantin’in bir sürpriz yapmasını bekliyordu.

fransa zaferi worldcup 2018

Turnuvada ne yapacağı en merak edilen takımlardan biri de Mısır’dı. Premier Lig’in en iyi oyuncusu seçilen Muhammed Salah ile yıllar sonra Dünya Kupası’na katılma şansı yakalayan Mısır, yıldız oyuncusunun Şampiyonlar Ligi finalinde sakatlanması sonrası pek şanslı görülmüyordu.

Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki açılış maçında ev sahibi gol yollarında etkili olabileceğini gösteren bir şekilde maçı 5-0 kazandı. Ardından herkes grupların en önemli maçı olarak değerlendirilen İspanya ile Portekiz karşılaşmasına dikkat kesildi. İspanya karşısında harika bir performans ortaya koyan Cristiano Ronaldo mücadelenin 3-3 bitmesini sağladı.

Bu noktadan sonra ise büyük sürprizler başladı. Messi ile yeniden finale çıkmak isteyen Arjantin tarihinde ilk ke z Dünya Kupası’na katılan İzlanda ile berabere kaldı. Kupayı yeniden kazanacağı düşünülen Brezilya da İsviçre karşısında galibiyeti bulamayınca tüm gözler Almanya’ya çevrildi. Panzerler ise beklenmedik bir şekilde Meksika’ya yenildi.

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nın farklı geçeceği daha bu ilk grup maçlarının sonuçlarından belliydi.

Grup maçları sona erdiği zaman Güney Kore’ye uzatmalarda yediği iki golle yenilen Almanya grup sonuncusu oluyor ve tarihinin en kötü sonucuyla turnuvaya veda ediyordu. Almanya’ya kıyasla İspanya, Brezilya ve Arjantin şanslıydı zira son 16’ya kalabilme başarısı göstermişlerdi. Ne var ki Arjantin, Fransa karşısında 4-2’lik bir skor ile yenilip turnuvadan ayrılacaktı.

İspanya ise beklenmedik bir şekilde Rusya ile berabere kaldı ve penaltılarda elendi. Arjantin, İspanya ve Almanya’nın devam edemediği turnuvada herkes Brezilya’ya dikkat etmeye başlamış bu arada İsveç, Belçika, Fransa ve İngiltere’nin finale gelip gelemeyeceğini konuşuyor olmuştu.

fransa zaferi worldcup 2018

Çeyrek finale kadar gelen Brezilya zorlanacağı düşünülen Belçika karşısında 2-1’lik bir mağlubiyet aldı. Eden Hazard ve Lukaku maça damga vururken turnuva öncesi en fazla şans verilen ekiplerin hepsi elenmiş durumdaydı.

Bu arada Hırvatistan penaltılarda rakiplerini eleyerek geliyor, İngiltere ve Fransa ise finalde kapışacakları izlenimi veriyordu.

Yarı finalde Fransa Belçika’yı rahat geçerken İngiltere, Hırvatistan ile berabere kalıyor ve Hırvatların penaltılardaki başarısı karşısında üçüncülük maçına çıkıyordu.

Finalde ilk başta Hırvatlar baskın oynasa da beklemedikleri gollerin ardından 90 dakika sonunda 4-2 yenildiler. Böylece Fransa ikinci kez Dünya Şampiyonu olarak adını tarihe yazdırdı.