Uefa nın Beşiktaş Kararı

uefaBeşiktaş Spor Kulübü ‘nü mali konulardaki sorunları nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk eden Uefa Beşiktaş için nihai kararını verdi. Başkan Fikret Orman tarafından bizzat savunma yapılan görüşmede korkulan olmadı ve sadece para cezası verilerek bu sorun halledildi.  Beşiktaş’ın iki yıl süreyle Avrupa Kupalarına katılamaması gibi bir kararın çıkma olasılığı vardı ancak yapılan görüşme ve alınan savunma sonrası sadece 500 bin TL ceza ile konu kapatıldı . Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman , bir daha kulübün böyle bir olayla karşı karşıya kalmayacağını , tüm tedbirlerin ve düzenlemeleri yapılacağını belirtti ve tüm camiaya bu konu ile ilgili sorun yaşamayacaklarına dair söz verdi . Türk Futbolu adına kötü bir karar önlenmiş oldu .

İsviçre ‘de yapılan toplantıya Beşiktaş , en üst düzeyde başkanıyla katıldı ve savunma yaklaşık 2,5 saat kadar sürdü . Kararın daha geç açıklanması bekleniyordu ancak kulübün bu durumu ciddiye aldığı düşünüldüğünden olsa gerek hemen karar verildi ve Beşiktaş para cezası aldı . Eğer 5 yıl içerisinde tekrar bu gibi bir sorunla karşılaşılırsa kulübün Avrupa Kupalarından 2 yıl men edileceği belirtildi . Bunun üzerine Başkan Orman tüm düzenlemelerin derhal yapılacağı sözünü verdi .

 

Beşiktaş Neden Sorun Yaşadı ?

Beşiktaş Spor Kulübü Uefa kriterleri dolayısıyla disiplin kuruluna sevk edildi . Uefa kurallarında yer alan bir kulübün vadesi geçmiş borçlarının olmaması kuralının ihlal edildiğinden dolayı bu gibi bir yaptırımla karşılaşıldı . Ancak bundan sonra daha dikkatli olacağı belirtilen kulüp yönetimi tüm önlemleri derhal alacaktır . Bu durum sadece Beşiktaş Kulübü ile alakalı değil olası bir men durumunda tüm Türk Futbolu’na zarar verecek bir uygulama olacaktır .